Bali Bohemia

Oblasti a resorty:


Kambodža: Kdy cestovat

Kdy cestovat do Kambodži? Především tehdy, kdy máme platný pas, letenku, náležitosti potřebné k získání víza a dobře zamčený byt. Neškodí však připravit se i jinak, třeba zjistit si klimatické podmínky v různých obdobích roku nebo termíny konání festivalů a svátků. Ovšem pozor, vzhledem k odlišnostem tradičního a lunárního kalendáře se data akcí mohou rok od roku měnit.

Takže kdy jet do Kambodži? Na to existují dvě odpovědi. Jestliže se potenciální návštěvník hodlá řídit jen počasím, které by mu nemělo zkazit pobyt na pláži či cestování po buddhistických památkách, pak volí přelom kalendářního roku. Pokud má zálusk na konkrétní akci či svátek, pak třeba i v létě, kdy je ovšem v zemi deštivo. 

Tato sekce neobsahuje žádné články

Kdy jet do Kambodži s ohledem na počasí? Jestliže vám záleží pouze na co nejvyšších teplotách vzduchu, pak bude nejvýhodnější vyrazit v dubnu, nejteplejším kambodžském měsíci. Ono ale rozhodovat se podle teplot není v jihovýchodní Asii úplně na místě. V této oblasti počasí rozděluje rok na období horka a ještě většího horka, takže smysl má řídit se spíše podle srážkových úhrnů. Ty dosahují v Kambodže nejnižších hodnot v období sucha, tedy přibližně mezi listopadem a březnem. Rok od roku a oblast od oblasti se může toto rozmezí mírně lišit, nicméně platí, že v zimě je v zemi nejlépe.

Kdy do Kambodži relaxovat? Cestovní kanceláře nabízejí pobyty téměř po celý rok. Nejvhodnější doba, kdy na dovolenou do Kambodži relaxovat na pláži, je na přelomu roku. Tohle období totiž spojuje dobré počasí a bohatý kulturní program, především v turistických letoviscích jako Sihanoukville.

Kdy v Kambodže navštívit památky? Do Kambodži se vyplatí jet od listopadu do února, tedy pokud nejste příznivci extrémních teplot blížících se čtyřicítkám. Renomované turistické průvodce doporučují navštívit památky v Kambodže ve zmíněné době. Týká se to jak hlavního města Phnompenhu se Stříbrnou pagodou vydlážděnou pravým stříbrem, ale hlavně chrámu Angkor Vat, nejnavštěvovanější architektonické památky jihovýchodní Asie.

Leckdo si ze zkušeností s prohlídkami hradů a zámků může říct, že na takové exkurze není třeba zvláštní podmínky, ovšem areál Angkor je jiná káva. Vedle chrámu Angkor Vat má totiž turista možnost vidět vzdálený sochami nacpaný chrámeček Banteay Srei, řeku tisíce znamení, také se může vydat na trek do okolních lesů. Vyplatí se tedy zvolit pozdní podzimní, zimní či brzký jarní termín, kdy v zemi panují příjemné teploty v rozmezí 25 – 30 stupňů.

Kdy zažít oslavy svátků v Kambodže a kdy cestovat na festivaly? To záleží na každém cestovateli. Země má státní svátky rozprostřeny rovnoměrně, téměř v každém měsíci je jeden. První svátek přichází hned prvního ledna v podobě Nového roku, domorodci ale více prožívají Khmerský nový rok v polovině dubna.

Za zmínku stojí též patnáctidenní svátek Pchum Ben, svátek všech duší. Při něm lidé na přelomu září a října dělají spoustu jídla a nosí je kněžím do chrámů. Na netradiční svátky je podzim vůbec bohatý, v listopadu se slaví také z hlediska lunárního kalendáře významný Měsíční svátek, při němž po celé zemi hostí Kambodža festivaly a různé doprovodné akce.

 

Tvůrcem tohoto článku je Cestovní kancelář ESO travel - specialista na netradiční poznávací zájezdy, mezi které patří i zájezdy do Kambodže.

Asean.cz - informace o zemích jihovýchodní Asie:
Barma/Myanmar, Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Singapur, Thajsko, Vietnam, Východní Timor
kambodza.Asean.cz: Kdy cestovat, počasí doby cesty
Kambodža © 2009 - 2019 Marten & Louis s.r.o.