Když letos UNESCO rozhodlo o dalším rozšíření svého Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví, žádnou z nově přijatých lokalit neprovázely takové kontroverze jako Preah Vihear. Areál hinduistického chrámu se nachází na sporném území kambodžsko thajského pohraničí. A diskuse o tom, komu toto dědictví kdysi mocné khmerské říše patří, se vedou u soudních dvorů i na domácí politické scéně.
Výrokem Mezinárodního soudního tribunálu v Haagu z roku 1962 byla suverenita nad Preah Vihearnem / v Thajsku nazývaný Phra viharn/, přiznána Kambodži, která o jeho zapsání na prestižní seznam světového dědictví usilovala několik let. Thajsko po dlouhou dobu tomuto plánu oponovalo , teprve v květnu tuto myšlenku překvapivě podpořilo. Společné komuniké obou zemí však na thajské politické scéně rozpoutalo vášně. Ministr zahraničních věcí Noppadom Pattama se ještě na poslední chvíli neuspěšně snažil chrámovou kandidaturu zhatit, ale předchozí podpora kambodžského plánu ho nakonec stála křeslo. Po výroku ústavního soudu, že jednal v rozporu s ústavou, když při podpisu komuniké obešel parlament,Pattama rezignoval.
V pozadí celého sporu přitom nestojí pět čtverečních kilometrů údajně thajského uzemí, které nová památka UNESCO zahrnuje,nýbrž stále neuzavřený osud bývalého thajského premiéra Thaksina Shinawatry, svrženého vojenským pučem před dvěma lety.Thajský vládní kabinet, dnes již bývalého, premiéra Samaka Sundaraveje, je považovaný pouze za prodlouženou Shinawatrovu roku a namísto řešení naléhavých ekonomických problémů země většinu svoji energie musí věnovat na vlastní přežití. V atmosféře, kdy se vláda potácí na pokraji svého pádu a její nejpočetnější součásti, Straně lidové moci / PPP/ hrozí rozpuštění kvůli volebním podvodům, se tak Preah Vihear může stát labutí písní celého kabinetu. Opozice hovoří o tom, že vláda vyměnila část thajského území za Shinawatrovy obchodní zájmy v sousední Kambodži a horko začíná být i samotnému expremiérovi. Toho generální prokurátor obvinil ze zneužívání pravomocí ve prospěch vlastního podnikání v oboru telekomunikací, které mělo způsobit Thajsku škodu přesahující dvěmiliardy dolarů.
S nebezpečím, vyplývajícím ze zahrávání si s nacionalistickými vášněmi, má Thajsko své bohaté zkušenosti. Pohraniční spory s Laosem před dvaceti lety skončily krátkou válkou, ve které zahynulo okolo tisíce vojáků. Její roznětkou se přitom nestal žádný z historických skvostů, nýbrž zcela bezvýznamný kopec zanesený pouze ve vojenských ch mapách pod číslem 1428.