Choeung Ek, vzdálený jen patnáct kilometrů od hlavního města Phnompenhu, známý jako killing fields, vražedná pole.
" />
Všude vládne naprostý klid. Na měkkém trávníku se fotí turisté. Nedaleko se líně povalují kravky. Kolem poskakují děti.V ušmudlaných šatech vás chytají za ruku s kolovrátkovým přáním "one, two, photo, please".Kdysi zde stávala zahrada, pak se vlády nad Kambodžou zmocnili Rudí Khmerové. Od té doby je Choeung Ek, vzdálený jen patnáct kilometrů od hlavního města Phnompenhu, známý jako killing fields, vražedná pole.
Neustále zde čekáte, kdy na vás dolehne hrůza z toho, co se zde odehrálo. Ale ta přichází pomalu, jako by ani sama nevěřila tomu, čeho byla svědkem.Po Rudých Khmérech, režimu tak tajném a uzavřeném do sebe, že po dlouhá léta nebyla vůbec známa podoba jeho vůdce Pol Pota, zde mnoho stop nenaleznete.Jenom trávníková zeleň se nápadně často propadá pod povrch.V roce 1979, kdy režim vražedných polí svrhla invaze vietnamské armády, bylo v těchto místech nalezeno 129 masových hrobů, z nichž bylo exhumováno 8 985 těl, mnoho z nich bez šatů, bez hlav.Během tří let zde však bylo zavražděno na dvacet tisíc lidí. Nejdříve intelektuálové, úředníci, diplomaté, mezi nimi mnoho žen a dětí a také devět Evropanů. V další vlně masového vraždění pak přišli na řadu bývalí vojáci Rudých Khmerů a údajní zrádci režimu.Jedna z prohlubní nedaleko místa, kde si ještě před chvíli pořizovala vzpomínkové foto dvojice turistů, nemá více než pět metrů na šířku a dvanáct na délku, do tohoto prostoru se vešlo 450 lidí.Jejich osud si můžete jenom představovat, prosté informační cedule přinášejí strohá sdělení, tady zastavovala nákladní auta přijíždějící z Phnompenhu z vězení S 21.Tady byly uskladněny mučící a vražedné nástroje, tady DDT, které mělo bránit šíření zápachu z mrtvých těl, aby lidé v nejbližším okolí netušili, co se zde odehrává.
Vražedné stromy
Dokonce i stromy v těchto místech musely sehrát svoji roli ve vražedném představení.Některé z nich mají i svá vlastní smutná jména.Vražedný strom, u něhož byly zabíjeny děti obětí režimu.Magický strom, na jehož větve byly zavěšovány ampliony hlasitě přehlušující nářek trýzněných.A nad celým vražedným polem se tyčí obří stupa vyplněná lebkami těch, kteří byli na Choeung Eku nalezeni.Některé ostatky ještě nesou známky toho, že Rudí Khmerové volili úsporné způsoby vraždění.Střelivem se tady šetřilo, jako nástroj likvidace sloužily tyče, kladiva.Zašlé šatstvo, boty, tak jak byly nalezeny na vražedných polích, leží na samém dně stupy.Rudí Khmerové chtěli v Kambodži vybudovat zcela novou společnost.Zůstaly po nich stupy vyplněné lebkami jejich bezbranných obětí a vražedná pole, rozesetá po celé zemi. Vládne na nich znepokojivý klid. Místní strážce říká, že jsou zde velice jasné noci.